Owocowe drzewa kolumnowe
Własny sad, nawet niewielki to wspaniała alternatywa dla sklepowych owoców. Popularna teoria głosi, że aby móc uprawiać drzewa owocowe, trzeba mieć odpowiednią powierzchnię ogrodu, na której drzewa będą mogły się rozwijać. Owocowe drzewka kolumnowe rozwiązują problem niewystarczającej przestrzeni. Mało tego, niektóre odmiany można uprawiać nawet w donicach na balkonie lub tarasie. Dzięki temu nawet osoby posiadające ogrody o niewielkiej powierzchni będą mogły uprawiać swoje ulubione owoce!
Czym są owocowe drzewka kolumnowe?
Drzewka kolumnowe to idealna propozycja dla właścicieli niewielkich ogródków czy osób, które posiadają wyłącznie taras lub balkon. Rośliny mają kształt kolumny, są bardzo wąskie i nie wytwarzają rozłożystej korony, stąd wpasują się idealnie nawet w niewielką przestrzeń balkonu czy mini ogródka.
Obwód odmian kolumnowych drzewek nie przekracza 80 cm, a krótkopędy lub długopędy wyrastające z głównego pnia rosną równolegle do niego, czyli w górę, a nie na boki, co skutecznie ogranicza zajmowaną przez drzewko powierzchnię.
Czytaj również… Cytrusy w doniczkach – czy warto je uprawiać?
W zależności od odmiany drzewka kolumnowe mogą dorastać nawet do 3-3,5 m, ale regularne przycinanie pozwala zatrzymać ich wzrost na wysokości 2 lub 2,5 m. Dzięki tak kompaktowej budowie można nawet małej powierzchni posadzić kilka drzewek, nawet różnych gatunków.
W sprzedaży można znaleźć wiele gatunków jabłoni, czereśnie, śliwy, grusze, morele czy brzoskwinie, co w zupełności wystarczy na skompletowanie własnego mini sadu.
Dlaczego warto mieć drzewa kolumnowe w ogrodzie?
- są łatwe w uprawie i pielęgnacji, nie wymagają regularnego przycinania, dlatego są polecane nawet dla początkujących ogrodników
- ich kompaktowy rozmiar nie wymaga wielkiej przestrzeni ogrodu
- wąska korona i stosunkowo niewielki wzrost ułatwiają przeprowadzanie wszelkich zabiegów profilaktycznych i ochronnych
- obficie plonują
Jak sadzić i pielęgnować kolumnowe drzewka owocowe?
Drzewka kolumnowe najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych o glebie próchniczej, żyznej i przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności. Najlepsze plonowanie można uzyskać, gdy odczyn podłoża jest zbliżony do obojętnego. Delikatniejsze gatunki, takie jak brzoskwinie czy czereśnie, mogą potrzebować osłonięcia od wiatru, ale na przykład większość jabłoni nie potrzebuje takich zabezpieczeń.
Drzewka kolumnowe, ze względu na swój pokrój naświetlają się równomiernie z każdej strony, dzięki temu zakwitają i rozwijają owoce bardzo równomiernie.
Dobrą wiadomością jest fakt, że drzewka kolumnowe są samopylne, dzięki temu można uprawiać je przez cały rok na przykład w oranżerii czy nawet w domu. Warto jednak posadzić obok siebie dwa drzewa tego samego gatunku, co zwiększa plonowanie. Warto jednak pamiętać o przerzedzaniu zawiązku owoców, ponieważ jeśli będzie ich zbyt dużo, ilość owoców będzie większa, ale będą one niewielkie.
Czytaj również… Pomidorki koktajlowe na balkonie – jak to zrobić?
Uprawa drzewek kolumnowych nie jest specjalnie wymagająca, dlatego nawet zupełnie początkujący ogrodnicy bez trudu poradzą sobie z pielęgnacją tych drzewek. Drzewka filarowe nie wymagają cięcia, jednak warto je przycinać, zwłaszcza jeśli uprawiane są w donicy, na balkonie lub tarasie, gdzie nie ma miejsca na osiągające 3 m rośliny. Dodatkowo podcinanie drzewek kolumnowych będzie miało odzwierciedlenie w jakości i smaku owoców.
Pierwsze przycinanie można przeprowadzić wiosną, nawet zaraz po posadzeniu. Jeśli jednak sadzimy drzewka jesienią, z przycinaniem należy poczekać do wiosny. W następnych latach po posadzeniu warto regularnie przeprowadzać cięcia odmładzające i prześwietlające.
Regularne podlewanie drzewek kolumnowych to kolejny zabieg, o którym należy pamiętać. Równie istotne jest odpowiednie zasilanie nawozami – pierwsze nawożenie należy przeprowadzić na wiosnę, tuż po tym, gdy roślina wznowi wegetację. Nie może to być jednak wcześniej niż dwa miesiące po posadzeniu. Do zasilania można wykorzystać gotowy preparat dla drzew owocowych lub nawóz uniwersalny czy kompost.
Zabezpieczenie drzewek przed mrozami
Drzewka kolumnowe nie potrzebują wielu specjalistycznych czynności pielęgnacyjnych, jednak zwłaszcza młode sadzonki należy zabezpieczyć na zimę, ponieważ są one bardzo wrażliwe na niskie temperatury.
Gdy temperatura otoczenia zaczyna zbliżać się do zera, warto okryć drzewka warstwą agrowłókniny lub słomy. Dobrze też usypać dookoła pnia niewielki kopczyk ziemi lub jakiegokolwiek materiału ściółkującego, co zabezpieczy korzenie rośliny przed przemarznięciem.
W przypadku uprawy w donicy, warto (jeśli to możliwe i waga donicy na to pozwala) na zimę zabrać drzewko do domu i postawić w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura będzie dodatnia.
Choroby i szkodniki drzewek kolumnowych
Owocowe drzewka kolumnowe, tak jak zwyczajne, rozłożyste odmiany, narażone są na choroby i szkodniki atakujące dany gatunek. Do najczęściej występujących chorób należą:
- kędzierzawość liści brzoskwini,
- brunatna zgnilizna,
- mączniak,
- parch jabłoni i gruszy.
Zarówno profilaktyka, jak i czynności interwencyjne są takie same, jak w przypadku zwykłych drzew owocowych.