Podciąganie kapilarne – jak walczyć z wilgocią w domu?

Nadmierna wilgoć w domu może pojawić się z różnych przyczyn: od niesprawnej wentylacji, przez zbyt szczelne okna, po źle wykonaną izolację termiczną. Gdy woda przenika przez mury na coraz wyższe kondygnacje budynku, a na ścianach pojawiają się mokre plamy, pleśń i wykwity solne, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia izolacji przeciwwilgociowej, przez co dochodzi do zjawiska podciągania kapilarnego. Wyjaśniamy, czym jest i skąd się bierze podsiąk kapilarny, jakie są skutki zaniechania walki z wilgocią kapilarną i jak skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

Czym jest i skąd się bierze podciąganie kapilarne?

Podciąganie kapilarne to naturalne zjawisko podciągania wody ku górze z gruntu przez materiał budowlany w wyniku działania sił kapilarnych. Dotyczy materiałów o porowato-kapilarnej strukturze, jak cegła, beton, piasek czy mieszanki żwirowo-piaskowe.

Wody gruntowe i opadowe, w mniejszym lub większym stopniu, oddziałują na każdy budynek, zwłaszcza na jego fundamenty i ściany piwniczne. Dlatego tak ważna jest solidna izolacja przeciwwilgociowa. W przypadku jej nieprawidłowego wykonania, uszkodzenia, naturalnego zużycia lub braku (często starsze budynki są pozbawione odpowiedniej hydroizolacji), mury nie będą chronione przed wnikaniem wody gruntowej. Wilgoć zacznie stopniowo przenikać w głąb fundamentów i ścian, sięgając coraz wyżej i wyżej, co powoli, ale konsekwentnie prowadzi do degradacji wnętrz i całej konstrukcji budynku.

Zjawisko podciągania kapilarnego mogą nasilać takie czynniki, jak:

  • wysoki poziom wód gruntowych w miejscu posadowienia budynku,
  • grunt o słabej przepuszczalności (utrudnione odprowadzanie wody),
  • uszkodzone fundamenty lub ściany,
  • niewydajny system drenażowy wokół budynku lub jego brak.

Jeśli zainteresował Cię temat podciągania kapilarnego, więcej o tym zjawisku przeczytasz tutaj:https://mphkapilar.pl/podciaganie-kapilarne-czym-jest-skad-sie-bierze-i-jak-je-zatrzymac/.

Skutki niepowstrzymanego podciągania kapilarnego

Zaniechanie wykonania lub odtworzenia odpowiedniej hydroizolacji może mieć niebezpieczne konsekwencje nie tylko dla stanu technicznego i wizualnego budynku, ale również dla zdrowia i komfortu życia jego użytkowników. Najczęstsze skutki niezahamowania podsiąku kapilarnego to:

  • stopniowadegradacja materiałów budowlanych – ściany zaczynają kruszyć się i pękać, co często zmusza inwestora do kosztownych remontów;
  • pleśnie i grzyby na ścianach – zawilgocone mury sprzyjają rozwojowi groźnych dla zdrowia, destrukcyjnych dla materiału budowlanego i nieestetycznych drobnoustrojów;
  • niższa izolacyjność termiczna – zawilgocone mury sprawiają, że ciepło łatwiej ucieka z budynku;
  • zwiększone koszty ogrzewania – utrzymanie komfortowej temperatury w wilgotnych wnętrzach jest znacznie trudniejsze;
  • niższa wartość nieruchomości – budynek w widoczny sposób zaatakowany przez wilgoć może odstraszać potencjalnych nabywców.

Metody przeciwdziałania podciąganiu kapilarnemu

Obecnie dostępne są różne metody przeciwdziałania podciąganiu kapilarnemu, jednak za najskuteczniejszą w przypadku istniejących budynków uważana jest iniekcja krystaliczna:https://mphkapilar.pl/iniekcja-krystaliczna-najskuteczniejsza-metoda-osuszania-scian/.

To nieinwazyjna, doskonale przebadana technologia, działająca w trzech obszarach:

  • osusza ściany,
  • odtwarza w nich poziomą barierę przeciwwilgociową,
  • wzmacnia strukturę muru.

Podstawowy etap prac obejmuje wywiercenie w murze niewielkich otworów iniekcyjnych i wprowadzenie do nich specjalnego preparatu, który zawiera aktywator krzemianowy. Identyfikuje on i uszczelnia kapilary, co skutecznie i co ważne – trwale uniemożliwia dalsze podciąganie wody z gruntu przez fundamenty. Jak przebiega odtwarzanie izolacji fundamentów w technologii iniekcji krystalicznej, przeczytasz na stronie:https://mphkapilar.pl/izolacja-fundamentow-jak-zrobic-to-poprawnie/.

Iniekcja krystaliczna może być stosowana zarówno w nowych, jak i w starszych czy zabytkowych budynkach, przy czym najlepsze efekty uzyskiwane są przy mocno zawilgoconych murach, gdy objawy podciągania kapilarnego przyjmują już postać mokrych plam, pleśni czy odpadających tynków.

Warto wiedzieć, że do posługiwania się oryginalną (opatentowaną) metodą iniekcji krystalicznej wymagana jest specjalna licencja, udzielana przez APT Zakład Osuszania Budowli mgr inż. Maciej NAWROT.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *