Co robić gdy storczyk przekwitnie?
Storczyki z rodziny Phalaenopsis to zdecydowanie najczęściej spotykane w domowej uprawie storczyki. Są bardzo łatwo dostępne, pięknie kwitną i są stosunkowo niedrogie. Dlatego jest to jedna z roślin najchętniej kupowana jako podarunek czy prezent – nie ma chyba miłośnika kwiatów doniczkowych, który choć raz nie zostałby obdarowany takim storczykiem lub sam go komuś nie podarował. Wszystko jest piękne, dopóki storczyk kwitnie, ale co zrobić po jego przekwitnięciu? Jak zadbać o to, by rozkwitł ponownie?
Domowy epifit
Falenopsisy to dość proste w uprawie rośliny, pomimo tego, że w naturze rosną one raczej na drzewach niż w glebie. Są powszechnie dostępne w sprzedaży – nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale nawet w marketach spożywczych, stąd taka ich popularność i obecność w rzeszy mieszkań.
Wystawiane na sprzedaż w pełnym kwitnieniu kuszą swoimi kolorami i efektownym kwieciem, a i cena jest zwykle przystępna, co tylko bardziej skłania do zakupu. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji, która znacznie się różni od opieki nad innymi kwiatami doniczkowymi, storczyki falenopsisy będą kwitły przez 3-4 miesiące. Problem jednak pojawia się, gdy przekwitną, ponieważ i wtedy roślina potrzebuje odpowiedniej opieki, by móc zebrać siły do następnego kwitnienia.
Czytaj również… Jak podlewać storczyki?
Pielęgnacja po przekwitnięciu storczyka
Falenopsisy kwitną zazwyczaj od jesieni do wiosny, chociaż można spotkać odmiany kwitnące latem, a wieloletnie, mocno rozrośnięte rośliny mogą zakwitać nawet 2 lub 3 razy w roku. Bardzo rzadko, ale zdarza się również tak, że falenopsis kwitnie bez przerwy, wypuszczając wciąż nowe pędy.
Kiedy kwiaty w końcu więdną i opadają, większość posiadaczy storczyka nie robi nic, może poza przeniesieniem doniczki z rośliną w mniej eksponowane stanowisko, gdyż bez kwiatów storczyk traci swoje walory dekoracyjne. Zaniechanie działań nie doprowadzi do śmierci ani pogorszenia stanu rośliny, ale zniweczy jej szanse na szybkie ponowne kwitnienie. Czasami może się zdarzyć, że storczyk samoistnie zakwitnie sam z siebie dość szybko, ale warto podjąć działania, które wesprą roślinę w szybkim kwitnieniu.
Pierwszą czynnością po przekwitnięciu jest obserwacja pędu. Nie wolno pod żadnym pozorem obcinać go zaraz po przekwitnięciu, bo zdarza się, że falenopsis nie zasusza pędu, tylko zawiązuje na nim nowe pąki. W tym wypadku należy po prostu poczekać na ponowne kwitnienie.
Czytaj również… Lepkie kropelki na storczykach – co robić?
Jeśli jednak zawiązków pąków nie widać na szczycie pędu, ale pojawiają się one na zgrubieniach pędu, należy przyciąć go ponad oczkiem, na którym rozwijają się pąki, pobudzając w ten sposób zawiązki do wzrostu. Jeśli natomiast jest widoczne, że storczyk zakończył swoje kwitnienie i zasuszył pęd kwiatowy, należy go obciąć tuż nad liśćmi.
Po zakończeniu kwitnienia storczyk musi odpocząć. W tym celu należy go przenieść w lekko ocienione i chłodniejsze miejsce, w którym temperatura będzie oscylować w granicy 16-20oC. Dobrym stanowiskiem dla odpoczywającego storczyka jest parapet zachodniego okna. Należy jednak pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na chłód, dlatego w czasie mrozów okno powinno być zamknięte.
Gdy storczyk, zmęczony długim kwitnieniem przechodzi w stan spoczynku, na około 2 do 3 tygodni zaprzestajemy podlewania i nawożenia, dzięki czemu nie będzie on stymulowany do rozwoju i wzrostu.
Po tym okresie można zacząć falenopsisa podlewać, jednak nie częściej niż co 10 dni, pilnując, by podłoże w doniczce było jedynie lekko wilgotne, a nie mokre. Sygnałem do wznowienia nawożenia będą pojawiające się nowe liście i młode zielone korzenie, jednak do tego czasu storczyka nie nawozi się. Kwitnienie, zwłaszcza jeśli wystąpiło więcej niż raz w sezonie wegetacyjnym, jest bardzo wyczerpujące dla storczyka, stąd okres spoczynku może trwać nawet kilka miesięcy.
Czytaj również… 5 najpiękniejszych storczyków do uprawy w domowych warunkach
Jest to bardzo ważny czas dla rośliny, w którym regeneruje ona siły, dlatego warto wprowadzić stały okres odpoczynku w ciągu roku, nawet kosztem kolejnego kwitnienia, bo pozwoli to storczykowi bujnie i pięknie zakwitnąć w następnym sezonie. Jeśli pozbawimy storczyki czasu potrzebnego na odpoczynek i regenerację, będą kwitły coraz słabiej, tracąc nie tylko siły, ale również kondycję, co może doprowadzić do chorób i w efekcie śmierci rośliny.
Jeśli pomimo zachowania wszystkich zasad storczyk, choć wygląda zdrowo, nie kwitnie, można mu w tym pomóc, poddając go lekkiemu przechłodzeniu. W tym celu dobrze jest wynieść roślinę na balkon lub taras pod koniec lata, zostawiając go tam do czasu, aż temperatury zaczną zbliżać się do 10oC.
Przechłodzenie spowoduje wznowienie wzrostu i po przeniesieniu do mieszkania powinniśmy widzieć już nowe, zielone pędy z dorodnymi pączkami.