Jak łatwo pozbyć się pędraków z ogrodu?
Pędraki w ogrodach to uporczywe larwy chrząszczy, które większość swojego życia spędzają w podłożu. Obecność larw można stwierdzić po wyglądzie trawnika – na powierzchni murawy widoczne są łyse, pozbawione trawy placki. Pędraki to osobniki pokaźnych rozmiarów, a do tego są bardzo żarłoczne. Uszkadzają nie tylko korzenie traw, ale również cebulki i korzenie roślin ozdobnych. Walka z pędrakami może być utrapieniem dla ogrodnika, ale znane są skuteczne zabiegi agrotechniczne, które pomogą pozbyć się larw chrząszczy z ogrodu.
Kilka słów o pędrakach
W ogrodach najczęściej spotyka się larwy chrząszcza majowego oraz guniaka czerwczyka. Obydwa gatunki przyczyniają się do powstawania szkód w ogrodach, również na grządkach z warzywami. Uszkodzenia powodowane przez pędraki to:
- żółknięcie i usychanie trawy,
- gnicie roślin cebulowych,
- usychanie młodych drzewek,
- zahamowanie wzrostu roślin.
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym są pozbawione trawy miejsca na trawniku. Murawa wygląda nieatrakcyjnie, jest przebarwiona i szybko usycha. Aby upewnić się, że za szkody odpowiada właśnie pędrak – wystarczy wyciąć trawę w miejscu uszkodzenia. Obecność mlecznobiałej, łukowato wygiętej, sporej larwy świadczy o obecności pędraków.
Mechaniczne metody pozbywania się pędraków
W walce z tym larwami skuteczne są niektóre zabiegi wykonywane na trawnikach. Mowa tutaj głównie o aeracji oraz wertykulacji. Sprzęt ogrodniczy, który służy głównie do napowietrzania i rozluźniania murawy, niszczy również pędraki oraz wyrzuca je na wierzch trawnika. Larwy szybko stają się pokarmem ptaków, a ich populacja w podziurkowanym trawniku ulega drastycznej redukcji.
Wertykulator spalinowy Stiga pozwoli zadbać o duże powierzchnie trawników. Brak przewodów daje możliwość napowietrzenia nawet trudnodostępnych miejsc w ogrodzie. Pionowe cięcie darni za pomocą wertykulatora niszczy larwy pędraków oraz drutowców. Dodatkowo urządzenie usuwa warstwę nagromadzonego filcu, czyli martwej materii organicznej, co korzystnie wpływa na kondycję murawy.
Profesjonalny sprzęt daje możliwość ustawienia głębokości roboczej podczas wykonywania zabiegu. W przypadku walki z pędrakami zaleca się głębsze cięcie darni.
Kolejnym sprzętem, który pozwoli zredukować ilość pędraków na trawnikach, jest glebogryzarka. Wiele profesjonalnych i niezawodnych modeli oferuje sklep Stiga. Glebogryzarki spalinowe pracują na większych głębokościach niż wertykulatory. Idealnie nadają się do przygotowania terenu pod trawnik lub pod rabaty kwiatowe. Glebogryzarka odchwaszcza teren, wzrusza i spulchnia glebę, niszczy pędraki oraz wyrzuca je na powierzchnię.
Zadbany trawnik to mniejsza ilość pędraków
Regularne koszenie trawników poprawia kondycje murawy. Chrząszcze składają jaja głównie na trawnikach zaniedbanych, z dużą ilością chwastów oraz z wysoką trawą. Nawożenie, podlewanie i napowietrzanie trawnika poprawia warunki wzrostu roślin, dzięki temu są one odporniejsze na atak szkodników, mają lepsze zdolności regeneracyjne i tworzą silny system korzeniowy.
Pierwsza wertykulacja trawnika powinna mieć miejsce wczesną wiosną – to najlepszy czas na odnowienie murawy po zimie. W tym czasie pędraki są bardzo aktywne. Przed wertykulacją warto dobrze wykosić trawnik, dzięki temu wyrzucone na wierzch larwy zostaną szybko usunięte przez ptaki.