Szlumbergera – Kaktus bożonarodzeniowy – czy rzeczywiście kwitnie na Święta?
Choć nazwa szlumbergera być może nie jest znana dla wielu osób, to już słysząc grudnik, barbórka czy kaktus bożonarodzeniowy doskonale wiadomo, o jakiej roślinie mowa.
Szlumbergera jest dość popularną rośliną doniczkową w polskich domach. Należy ona do rodziny kaktusowatych (Cactaceae) i jest epifitem – co oznacza, że w naturze rośnie w koronach drzew i na skałach. Efektowny wiszący pokrój sprawia, że grudnik często umiejscawiany jest w wiszących donicach, w których najlepiej prezentują się jego krzaczasto rozgałęzione pędy o spłaszczonych członach, połączone niczym choinkowy łańcuch, mogące osiągać nawet do 30 cm długości.
W sprzedaży obecnie można znaleźć wiele odmian grudników, które różnią się kolorami kwiatów. Do najbardziej popularnych należą.
- Bristol Queen – ma białe kwiaty
- Bristol Rose – kwiaty ciemnoróżnowe i białe – dwubarwne
- Dark Eva – dwubarwne kwiaty – jasny róż i biel
- Christmas Cheer – kwiaty pomarańczowo czerwone
- White Christmas – kwiaty białe lub bladoróżowe
Uprawa kaktusa bożonarodzeniowego
Szlumbergera to roślina wieloletnia i choć jedna z jej nazw to kaktus bożonarodzeniowy, nie posiada kolców ani cierni, choć na szczycie liściokształtnych pędów mogą pojawiać się delikatne włoski lub szczecinki.
Domowa uprawa szlumbergery jest stosunkowo prosta – grudnik lubi jasne stanowiska, ale dobrze czuje się również w półcieniu. Nie powinien jednak być wystawiony na bezpośrednie słońce, dlatego najlepszym dla niego miejscem będzie pobliże zachodniego lub wschodniego okna. Latem kaktusy bożonarodzeniowe będą dobrze czuły się na balkonie lub w ogródku, gdzie mogą zostać do końca września. Starsze rośliny wykazują dobrą mrozoodporność, ale młode zginą przy zbyt niskiej temperaturze.
Kwitnienie – kiedy następuje i od czego zależy?
Okres Bożego Narodzenia nie do końca pokrywa się z okresem kwitnienia szlumbergery. Grudnik najobficiej pokrywa się kwieciem na przełomie września i października, a następnie utrzymuje kwiaty przez 6 do 8 tygodni. W prosty sposób można jednak przesunąć w czasie okres kwitnienia szlumbergery, tak by „wstrzelić się” w czas Bożego Narodzenia. By to osiągnąć, należy od sierpnia do października trzymać roślinę w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 8-10°C. W takich warunkach roślina wejdzie w stan spoczynku i gdy zostanie przeniesiona w warunki pokojowe, rozpocznie intensywny wzrost i zakwitnie. Zapewniając roślinie taki spoczynek dwukrotnie w ciągu roku – na przełomie lutego i marca, a następnie od sierpnia do października, gwarantujemy sobie dwa kwitnienia w ciągu roku.
Warto pamiętać o tym, żeby nie zmieniać warunków szlumbergerze gdy ta już kwitnie, bo może to spowodować zrzucenie kwiatów.
Warto też pamiętać, że szlumbergera, podobnie jak na przykład poinsencja, zakwita pod warunkiem, że każdej doby ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności. Dlatego jeśli chcemy być pewni, że kwitnienie będzie długie i obfite, warto roślinę przykryć pudełkiem lub wstawić do szafki na 10 godzin dziennie.
Czytaj także… Gwiazda betlejemska – uprawa w domu
Przesadzanie, nawożenie i podlewanie kaktusa bożonarodzeniowego
Grudniki potrzebują regularnego przesadzania, które najlepiej przeprowadzić w marcu/kwietniu lub sierpniu/wrześniu. Młode rośliny należy przesadzać najradziej co dwa lata (choć zaleca się robić to co roku), natomiast starsze można przesadzać rzadziej, co 3-4 lata. Zaniedbanie tej czynności może sprawić, że liście poszarzeją i ulegną pomarszczeniu.
By zagwarantować roślinie dostęp do wszystkich niezbędnych składników pokarmowych dobrze jest również regularnie ją nawozić. W okresie maja do listopada (o ile w sierpniu nie wyniesiemy rośliny w chłodne miejsce) najlepiej jest nawozić co 2 tygodnie. Szlumbergery dobrze rozwijają się na dedykowanych nawozach mineralnych do kaktusów i sukulentów.
Jeśli chodzi o podlewanie, szlumbergera ma odmienne zapotrzebowania na wodę niż większość kaktusów. Wynika to z tego, że naturalnym miejscem jej bytowania są wilgotne i podmokłe lasy. Aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza, dobrze jest regularnie zraszać roślinę wodą. W okresie wzrostu podlewamy grudnika regularnie jednak nie wolno dopuścić do zalegania wody w podłożu i przelania.
fot. główne depositphotos.com