Skuteczne sprzątanie ogrodu jesienią
Sprzątanie ogrodu jesienią to czasochłonne zajęcie… jeśli nie masz dobrych narzędzi! Dowiedz się jak posprzątać szybko i przyjemnie!
Jesień to dobry czas na porządki. Jednak aby sprzątanie było przyjemnością, trzeba zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą Ci zadbać o ogród i oszczędzą Twój czas. Poznaj je wszystkie!
Sprzątanie nawierzchni wokół domu
Twój podjazd, kostka, oraz taras potrzebują czyszczenia? Kiedy nadchodzi jesień, a wraz z nią wiatry i deszcze, utrzymanie betonowych czy brukowanych powierzchni wokół domu może okazać się wyzwaniem.
Twoim sprzymierzeńcem w walce o przydomowy krajobraz będzie bez wątpienia myjka wysokociśnieniowa AHP 110.
Jest bardzo łatwa w użyciu, niewielka i co najważniejsze ekologiczna. Silnik elektryczny generuje moc 1400 W, wytwarzając ciśnienie nawet do 110 barów przy przepływie 390 l / h!
Myjka Alpina jest trwała i niezawodna, a przy tym praktyczna! Dzięki obrotowej, regulowanej dyszy oraz rozpylaczowi detergentu, będziesz mógł czyścić także meble ogrodowe i sprzęty. Dołączony do niej wąż wysokociśnieniowy pozwoli Ci sięgać na długość 5 metrów, dzięki czemu dotrzesz nawet do trudno dostępnych ogrodowych zakamarków.
Jak się pozbyć opadłych liści?
W jesieni liście opadają z drzewa… ale czy to musi oznaczać konieczność męczenia karku i ramion? Niekoniecznie! Dmuchawa do liści to coś, co ratuje Cię przed wielogodzinnym grabaniem.
Nasza pierwsza propozycja to ultralekka dmuchawa wyposażona w wysokowydajny silnik elektryczny o mocy 280 W i zasilana akumulatorem litowo-jonowym 20 V z serii ePower. Prędkość wydmuchu powietrza to 32 m / s. Ekologiczna i cicha dmuchawa akumulatorowa ABL 20 Li Kit usunie z trawnika czy podjazdu nawet większe gałązki i ścinki z żywopłotu.
Dmuchawa ABL 2.6 E to model zasilany elektrycznie z silnikiem o mocy 2.6 kW. Osiąga imponującą prędkość powietrza 92 m / s, a przy tym nie emituje spalin i nie generuje drgań.
To dobra opcja jeśli chcesz nie tylko posprzątać liście, ale również je pozbierać. Wyposażona jest w funkcję próżniową (zamieniającą dmuchawę w odkurzacz) z workiem o pojemności 45 litrów.
Czyszczenie oczka wodnego
Przed nadejściem zimy koniecznie wyczyść oczko wodne. Zanim przystąpisz do sprzątania, odłów ryby i umieść je w pojemniku z mieszanką czystej i pochodzącej ze zbiornika wody – dzięki temu nie odczują skutków nagłej zmiany środowiska.
Aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia (muł, obumarłe resztki organiczne) z dna, wypompuj większą część wody, a następnie użyj myjki wysokociśnieniowej Alpina. Działając pod ciśnieniem zyskasz pewność, że odczyścisz nawet najtrudniej dostępne zakamarki i przestrzenie, np. szczeliny między kamieniami. Nie stosuj detergentów! Unikniesz ryzyka, że chemikalia pozostaną w oczku, co mogłoby być zgubne dla roślin i ryb.
Po umyciu wypełnij koryto oczka wodnego czystą wodą. Jeśli jest głębokie (powyżej 1 m), możesz ponownie wpuścić tam ryby. Jeśli jednak założyłeś płytsze oczko wodne, przenieś ryby na zimę w cieplejsze miejsce – na przykład do akwarium zimowanego w garażu.
Zadbaj też o wrażliwe na spadki temperatur rośliny, na przykład niektóre gatunki grzybieni, hiacynty, pistie czy salwinie. Na zimę umieść je w pojemnikach z wodą i ustaw w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10 stopni.
Recykling resztek
Co z resztkami? Nie wyrzucaj! Szkoda byłoby nie skorzystać z dobrodziejstw naturalnego nawozu, czyli kompostu. Co możesz przeznaczyć na nawóz?
- Zebrane z trawnika liście – wyłącznie nienoszące znamion chorobowych i przeschnięte! Zmielone kosiarką będą również dobrym materiałem na ściółkowanie drzewek. Na kompost nie przeznaczaj jednak liści orzecha włoskiego – posiadają w swojej strukturze garbniki, które hamują wzrost roślin
- Popiół z kominka czy ogniska
- Skoszoną trawę
- Ziemię z donic pozostałą po rozsadach
- Kuchenne resztki – fusy z kawy, obierki i niewykorzystane owoce i warzywa oprócz cytrusów. Skórki pomarańczy czy grejpfruta mogą zawierać chemiczne środki konserwujące
- Muł i glony z oczka wodnego
- Podartą tekturę i niezadrukowany papier
- Gałązki czy łodygi pozostałe po jesiennym przycinaniu drzewek i krzewów
Te ostatnie warto zmielić, by nie tylko zmniejszyć ich powierzchnię, ale też przyspieszyć rozkład. Pomoże Ci w tym ekologiczny, niezastąpiony w tego typu pracach pomocnik – rozdrabniacz ASH2.5 E.
Jaki kompostownik wybrać? Na większych działkach najlepszym rozwiązaniem będzie kompostowanie w skibie. Dla mniejszych ogrodów lepiej sprawdzi się jednak zakrywany, drewniany kompostownik. Niezależnie od metody uzyskasz darmowy, ekologiczny nawóz, którego zastosowań w ogrodzie jest naprawdę mnóstwo!
Porządki w ogrodzie to ważna sprawa, dlatego warto zainwestować w niezawodne pożyteczne urządzenia ogrodowe. W ten sposób zaoszczędzisz czas i energię, a okolice domu będą prezentowały się nienagannie przed nastaniem mrozów. Myjka, dmuchawa, rozdrabniacz… To inwestycja na lata, skorzystaj z ich pomocy!