Miniaturowe róże w domu

Królowe ogrodów – róże, chyba większość się zgodzi, że są to najpiękniejsze kwiaty na świecie. Miłośnicy tych szlachetnych kwiatów mają często w posiadaniu dziesiątki odmian. Ale to wcale nie jest tak, że gdy się nie ma ogrodu, nie można podziwiać własnych róż. Można mieć ich całe mnóstwo – tych miniaturowych, do uprawy w doniczkach. Latem można je wynosić na balkon, ale niekoniecznie. Odmian jest naprawdę wiele, odcienie płatków niezliczone: białe, różowe, czerwone, herbaciane, łososiowe, żółte, kremowe. Charakteryzują się gęstym, zwartym pokrojem.

Jak wiele innych wynalazków, miniaturowa róża pochodzi z Chin. Jej pierwowzorem była Rosa Chinensis Minima. To ona dała początek ogromnej, bo liczącej około 5 tysięcy liczbie odmian róż o drobnych listeczkach i najczęściej pełnych kwitach, którymi roślina jest gęsto usiana. Miniaturki dorastają do 20-50 cm, w zależności od odmiany. Zwykle kupić można je z końcem zimy, początkiem wiosny (luty-marzec).

Wybór róży doniczkowej

Róże miniaturowe idealnie sprawdzają się w mieszkaniu. Pięknie i bujnie kwitną, zajmując przy tym niewiele miejsca. Niewielkiej przestrzeni potrzebuje również ich bryła korzeniowa, dlatego można je sadzić nie tylko w doniczkach, ale również w fantazyjnych czarach, misach czy pojemnikach.

Do najpopularniejszych zaliczają się: ’Mandy’, ’Roxy’, ’Amber’, ’Rose de Meaux’, ’Pepita’, ’Zwergenfee’, ’Pink Pins’, ’Lady’, ’Ramona Hit’, ’Charmant’ czy ’Diamant’. Ale to tylko namiastka, gdyż wybór jest naprawdę imponujący.

Wybierając różę miniaturową ważnym jest, by dokładnie sprawdzić jej kondycję. Powinna mieć sporo intensywnie zielonych, błyszczących liści, do tego mnóstwo pączków kwiatowych i nieco już rozwiniętych kwiatostanów. Zajrzyjmy na spodnią stronę liści, czy nie ma tam szkodników, na pączki, czy aby nie mieszkają na nich mszyce. Rośliny powinny być zdrowe, w dobrej formie, bez pożółkłych liści czy śladów chorób czy żerowania szkodników. Krzaczki nie mogą być również przywiędłe.

fot. Naomi / flickr.com

Wymagania róż w doniczkach

Nie ma wiele różnic co do wymagań między różami rosnącymi w ogrodzie a tymi w doniczkach. Ważne, by mieć na uwadze, że korzenie róży rosnącej w pojemniku mają ograniczoną przestrzeń, a zatem i dostęp do mniejszej ilości składników pokarmowych i wody. Wielkość pojemnika powinna być dobrze dobrana do odmiany róży, którą posiadamy. Zaraz po zakupie nowego egzemplarza powinniśmy przesadzić go do większej doniczki.

System korzeniowy róż ma pionową budowę, dlatego doniczka powinna mieć wydłużony kształt i nie być niższa niż 20-35 cm. Dużo zależy od tego, czy traktujemy różę jako sezonową ozdobę, czy ma pozostać z nami na lata. Jeśli to sezonowa ozdoba, wystarczy fantazyjna misa albo dzbanek, jeśli na lata, musi mieć zapewnione godne warunki. Powinna mieć dość duża miejsca w doniczce i co 2-3 lata być przesadzana łącznie z wymianą całego podłoża. Jeśli w momencie przesadzania bryła korzeniowa szczelnie wypełnia pojemnik, należy go wymienić na znacznie większy. W dnie muszą być otwory, przez które wypłynie nadmiar wilgoci a na spodzie należy ułożyć warstwę drenażową. Korzenie róży nie mogą stać w wodzie.

Podłoże dla róż powinno być żyzne, najlepiej próchnicze. Do tego lekkie i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli danego roku nie przesadzamy róży do nowej doniczki, dobrze jest zebrać wierzchnią warstwę ziemi i zastąpić ją przesianym kompostem. Jeśli doniczka jest duża, sposób ten pozwoli nie przesadzać różny przez kilka dobrych lat.

Pielęgnacja róż miniaturowych w doniczkach

Róże doniczkowe wymagają podłoża stale lekko wilgotnego, nie można ich ani przesuszać, ani przelewać. Od czasu do czasu możemy rośliny również zraszać delikatną, wodną mgiełką.

Piękne i bujne kwitnienie zagwarantujemy systematycznie rośliny nawożąc. Świetnie sprawdza się biohumus, ale mogą to być również nawozy mineralne dedykowane różom.

Każdy przekwitnięty kwiatostan powinien zostać ucięty wraz z kawałkiem łodygi zaraz nad pierwszym od góry oczkiem (pączek wyrastający nad liściem). Zapewnimy tym samym dłuższe kwitnięcie róż oraz wypuszczanie kolejnych pąków kwiatowych.

fot. kukkakauppaninaflora.fi

Róże miniaturki – przechowywanie i pielęgnacja w okresie spoczynku

Gdy nasze piękne miniaturki już przekwitną, należy zapewnić im odpowiednie warunki by mogły przejść w stan spoczynku. Dzieje się to zwykle około połowy października. Doniczki należy umieścić w pomieszczeniu chłodnym (5-8oC), w którym powinny stać aż do lutego. Roślinę sporadycznie i delikatnie podlewamy, tylko tyle by jej nie zasuszyć. W lutym zmieniamy róży miejsce na takie, gdzie temperatura będzie oscylowała w granicach 15oC. Tutaj skracamy pędy róż o połowę. W marcu przenosimy ją do mieszkania, zaczynamy normalnie podlewać i zasilać (jeśli nie wymaga przesadzenia).

Choroby i szkodniki róż miniaturowych

Róże to rośliny delikatne, bywają kapryśne i na pewno są wymagające.  Za każdy uprawowy błąd może nam przyjść słono zapłacić. Przelanie, przesuszenie, przenawożenie, zbyt niska temperatura, zbyt wysoka temperatura, za dużo słońca, za mało słońca, zbyt suche powietrze – i zaraz gubią listki a pąki kwiatowe zaczynają zasychać. Jeśli zaniedbamy roślinę, w konsekwencji zacznie zamierać.

Również na choroby i szkodniki należy uważać, gdyż dość szybko padają ich ofiarami. Groźna jest zwłaszcza czarna plamistość liść róży a także mączniak prawdziwy (choroby grzybowe) a ze szkodników oczywiście mszyce, które żerowanie na różach po prostu kochają, albo przędziorki. Reagować trzeba natychmiast po zauważeniu choroby albo szkodnika, miniaturki bowiem są roślinami delikatnymi. Odpowiednie preparaty naturalne i chemiczne bez problemu nabędziemy w każdym sklepie ogrodniczym.

fot. główna: lookstudio / freepik.com

Kasia

Wiedzę o roślinach zdobywam cały czas. Często teoria to jedno a życie życiem. Metodą prób i błędów poznaję świat roślin domowych aby dzielić się wiedzą na blogu. Wierzę, że każdy może nauczyć się uprawiać swoje ulubione rośliny w doniczkach.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *