Rośliny w słoiku – jak własnoręcznie wyhodować las w słoiku?
Rośliny doniczkowe nadają wnętrzu przytulny i atrakcyjny charakter, wprowadzając do przestrzeni naturalne akcenty. Alternatywą dla standardowych doniczek jest las w słoiku, czyli kompozycja roślinna zamknięta w szkle. Jak stworzyć samodzielnie tę elegancką i ciekawą ozdobę? Sprawdź, jak wykonać i dbać o ogród w słoiku.
Czym właściwie jest las w szkle?
Domowa roślinność kojarzy się najczęściej z kwiatami w doniczkach ustawionymi na parapecie. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Na uwagę zasługuje las w słoiku – naturalna kompozycja w szklanym naczyniu. Taka dekoracja ma wyjątkowe walory estetyczne, ale daje też mnóstwo satysfakcji z jej uprawy. Dlaczego? W zależności od wykorzystanych roślin ozdoba może mieć formę lasu w szkle otwartym lub szczelnie zamkniętym. Co ciekawe, we wnętrzu tego drugiego z czasem naturalnie tworzy się mały, samowystarczalny ekosystem.
Las w szkle to najczęściej duży, pękaty słój z kilkoma różnymi warstwami podłoża i bujną roślinnością. Kompozycja urozmaicona jest też nierzadko zielonym mchem, kamykami oraz kawałkami konarów, a nawet niewielkimi figurkami. Całość tworzy złudzenie kawałka naturalnego środowiska ukrytego pod szklaną kopułą. Ostateczny wygląd lasu w słoiku zależy od indywidualnych upodobań i wyobraźni twórcy.
Las w szkle otwarty i zamknięty
Mimo tego, że las w szkle zazwyczaj znajduje się w zamkniętym naczyniu, z powodzeniem można wykorzystać też takie bez korka. Wybór zależy przede wszystkim od ogólnej koncepcji dekoracji i tego, jakie rośliny w słoiku chcesz wykorzystać. Pamiętaj, że we wnętrzu zamkniętego szklanego naczynia tworzy się wilgotny klimat, a takie warunki nie sprzyjają wszystkim gatunkom. Niektóre rośliny potrzebują mniejszej ilości wody w glebie i suchego powietrza.
Las w słoiku otwarty pozwoli też dowolnie modyfikować kompozycję i ułatwi dostęp podczas pielęgnacji. Dekoracja nie przyjmie jednak formy mikroekosystemu, bo tu wymagana jest jak najmniejsza ingerencja człowieka. Otwarte naczynie sprawdzi się, w przypadku gdy chcesz ustawić kolorowe kwiaty w słoiku (np. storczyki) lub użyć sukulentów.
Postaw na szkło bez zamknięcia: las w słoiku – sukulenty
Jeśli chcesz stworzyć dekorację w nieco pustynnym klimacie, wybierz otwarte szklane naczynie. Jakie rośliny najlepiej wybrać? Taki las w słoiku sukulenty i kaktusy stawia na pierwszym miejscu, możesz więc wybrać np. eszewerię, opuncję, grubosza czy mamilarię i rebucję. Świetnie sprawdzą się tu również niewielkie litopsy, nazywane też żywymi kamieniami.
Jak wykonać las w sloiku DIY? Wybierz naczynie i rośliny o podobnych wymaganiach, przygotuj piasek, kamienie oraz specjalne podłoże przeznaczone dla wybranych gatunków. Taka kompozycja stworzy niewielką, urokliwą i egzotyczną przestrzeń. Las w słoiku z sukulentami ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale nie podlewaj zbyt obficie.
Las w słoiku – jak zrobić efektowną ozdobę?
Efektowną i ciekawą ozdobę w szkle kupisz w wielu kwiaciarniach i marketach budowlanych. Możesz wybrać las w słoiku w OBI – znajdziesz tam duży wybór ciekawych kompozycji. Jeśli jednak chcesz stworzyć go samodzielnie, poznaj kilka wskazówek, o których warto pamiętać.
Jak zrobić las w słoiku? Zacznij od określenia koncepcji projektu i przygotuj:
- szklane naczynie – słoik, cylindryczny wazon, butelkę, niską misę czy pojemnik w kształcie żarówki;
- rośliny o podobnych wymaganiach (ich liczbę dostosuj do wielkości naczynia);
- piasek, keramzyt, żwirek lub drobne kamyczki;
- mech, konary i inne dekoracje;
- węgiel aktywny, jeśli chcesz stworzyć zamknięty las w szkle.
Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do działania dokładnie umyć i osuszyć naczynie. Dzięki temu pozbędziesz się drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić roślinom w słoiku. Taki zabieg ułatwi też tworzenie prawidłowego mikroklimatu we wnętrzu.
Dowiedz się więcej o tym, jak zrobić las w słoiku >>
Zamknięty las w słoiku DIY
Jeśli masz już wszystkie niezbędne elementy lasu w słoiku, możesz przystąpić do działania.
Oto, jak zrobić zamknięty las w słoiku:
- Przed rozpoczęciem prac włóż sadzonki do naczynia. W ten sposób sprawdzisz, jak prezentują się rośliny w słoiku i czy ich liczba jest odpowiednia.
- Następnie przystąp do tworzenia dolnej strefy ogrodu w słoiku. Zacznij od umieszczenia na dnie węgla aktywnego, który zapobiegnie powstawaniu pleśni. Kolejnym krokiem jest wsypanie żwirku lub keramzytu i pokrycie go warstwą ziemi. Wybór podłoża zależy od tego, jakie kwiaty w słoiku chcesz umieścić. Zabieg ten powtórz dwukrotnie, aby stworzyć kilka warstw gleby.
- Rośliny ostrożnie wyjmij z plastikowych osłonek, usuń nadmiar ziemi z korzeni i włóż je do podłoża. W miejscu sadzenia zrób najpierw mały dołeczek, a następnie umieść w nim roślinkę, przysyp ziemią i delikatnie dociśnij. Po posadzeniu odczekaj chwilę i lekko podlej las w szkle.
- Ostatnim krokiem jest umieszczenie dekoracji. Las w słoiku możesz ozdobić mchem, kamykami lub konarami.
- Przez około tydzień nie zamykaj korkiem lasu w szkle. Powinien pozostać otwarty przez kilka dni, aby jego zawartość mogła się odpowiednio ustabilizować
Sprawdź więcej wskazówek dotyczących tworzenia lasu w słoiku
Podłoże lasu w słoiku – warstwy
Las w szkle wymaga zastosowania kilku różnych warstw podłoża. Ważne, aby zapewnić roślinom odpowiedni drenaż, zapobiegający gniciu korzeni. Wykorzystaj do tego keramzyt, piasek, żwirek lub bardzo drobne kamyczki. Tak wykonana baza szklanego naczynia odseparuje nadmiar wody od reszty gleby, chroniąc rośliny.
Kolejną warstwą podłoża powinna być odpowiednio dobrana ziemia. Wybierz tę, która odpowiada potrzebom konkretnych gatunków, aby zapewnić im dobre warunki do wzrostu. Proces naprzemiennego układania drenażu i ziemi powtórz dwukrotnie – dzięki temu uzyskasz cztery widoczne przez ściankę słoika warstwy. Niebanalną kompozycję stworzysz, wykorzystując kamyczki lub żwirek w różnych kolorach.
Stabilizacja – las w słoiku DIY
Często pojawiającym się pytaniem dotyczącym lasu w słoiku jest to, jak go prawidłowo ustabilizować. Ważne, aby nie zamykać od razu naczynia, lepiej zaczekać z tym kilka dni. Po tym czasie sprawdź, czy ziemia jest lekko wilgotna, jeśli nie – podlej podłoże. Następnie zamknij słoik wieczkiem wykonanym z korka. Zanim w jego wnętrzu powstanie mały ekosystem, minie trochę czasu, a początkowo na ściankach może zbierać się para. Jest to zupełnie normalny i naturalny proces. Korek lasu w szkle uchyl na chwilę tylko wtedy, gdy zacznie intensywnie parować, a po ściankach będzie spływać woda. Po kilku tygodniach sytuacja we wnętrzu powinna się ustabilizować, a rośliny w słoiku zaczną wzrastać.
Jaka roślina w szkle sprawdzi się najlepiej?
Wybierając rośliny do lasu w słoiku, najlepiej zdecydować się na te o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu nie będą wymagały częstego przycinania, a kompozycja dłużej zachowa idealny wygląd. Ważne jednak, aby wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Szczelnie zamknięty słoik nie tylko tworzy własny ekosystem, ale też spowalnia proces fotosyntezy. Rośliny w słoiku nie wzrastają więc tak szybko jak w środowisku naturalnym. Jeśli posadzisz zbyt małe rośliny, las w szkle przez długi czas może wydawać się nieco pusty.
Jakie dokładnie rośliny w słoiku zamkniętym sprawdzą się najlepiej? Wśród polecanych gatunków można wskazać:
- miniaturowe skrzydłokwiaty i storczyki,
- fitonie,
- peperomie,
- niskie paprocie,
- pnące bluszcze i fikusy,
- asparagusy,
- trzykrotki,
Chcesz stworzyć las w słoiku otwarty? W takim przypadku masz większą dowolność – we wnętrzu naczynia będą panowały niemal takie warunki, jak w przypadku zwykłej doniczki. Postaw na swoje ulubione rośliny, sprawdzi się tu np. fikus w formie drzewka lub egzotyczny ogródek w słoiku ze storczykami.
Ogród w słoiku a podlewanie i przycinanie
Prawidłowo przygotowany i ustabilizowany ogród w słoiku niemal nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Malutki ekosystem staje się z czasem samowystarczalny, dzięki czemu dostarczanie wody staje się zbędne. Podlewaj las w szkle tylko wtedy, gdy zaobserwujesz, że warstwy ziemi są bardzo wyschnięte. Nie przesadzaj jednak z ilością wody – lepiej nie przelać sadzonek, aby nie doprowadzić do zgnicia korzeni. Czasami roślina w słoiku może wymagać delikatnego przycięcia albo usunięcia uszkodzonych łodyg lub liści.
Ostatnio dość głośno zrobiło się o uprawianiu roślin w szklanych, zamkniętych słoikach. Mnie tez to dopadło i zrobiłam dwa „lasy w słoiku”. Jeden to prawdziwy las z mchem i szyszkami, drugi oszukany – z roślinami jesiennymi kupionymi w Aldim. Póki co maja tydzień i wydaje się, że mech się przyjął i już zapuścił korzonki :)
Czy macie jakieś doświadczenia z lasem w słoiku? czy to faktycznie prawda że te rośliny karłowacieją i dopasowuja swoją wielkość do przestrzeni? Bardzo mnie to ciekawi. Taki kupny słoik kosztuje nawet do kilkuset złotych więc pomysłałam, że jak uda się utrzymać te dwa to zrobię ich więcej i wykorzystam jako prezenty świąteczne dla rodziny :hyhy:
Dobry pomysł z prezentem :-) Rośliny mają zdolność adaptacji do różnych warunków. Jeśli natomiast jakieś egzemplarze będą za mocno rosły – zawsze można przyciąć :-)