Pnącza do uprawy w domu
Pnącza należą do tych roślin doniczkowych, które z łatwością uprawia się w domu. Przy tym są bardzo dekoracyjne, często kwitnące i szybko rosną. Można je stawiać na kwietnikach, wieszać w ręcznie robionych ze sznurka, postawić na szczycie regału. Idealnie nadają się do tworzenia wertykalnych ogrodów. Można z nich tworzyć najrówniejsze kompozycje. W pokoju są w stanie stworzyć po prostu busz. Przy tym mają niewielkie wymagania glebowe, łatwo się je rozmnaża (często wystarczy obciąć końcówkę pędu i włożyć do wody), wielu z nich wystarczy uszczykiwać końcówki by szybko się zagęszczały. Pamiętać należy, że nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, ale za to stale wilgotne podłoże.
Pnącza kwitnące
Glorioza (Gloriosa)
Roślina jeszcze mało znana, ale wciąż zyskująca na popularności. Nic dziwnego, obsypuje się bowiem niezwykle efektownymi, intensywnie wybarwionymi, czerwono-żółtymi kwiatami, niczym jęzory ognia. Roślina kwitnie od czerwca do września. Może zwisać a może być prowadzona na podporach. W Indiach wykorzystywana do praktyk religijnych a w Afryce do magii. I nic dziwnego, roślina ta ma w sobie coś nieziemskiego.
Hoja (Hoya)
Niezwykłe pnącze o mięsistych, błyszczących, ciemnozielonych liściach. I to głównie liście są tym elementem ozdobnym. Ale również kwitnie a kwiatuszki, zebrane w koszyczki są barwy kremowej lub różowej i wyglądają jakby ktoś sztuczne dla ozdoby tam doczepił. Aż trudno uwierzyć, że są żywe, takie są śliczne. Mają jednak mocny, specyficzny zapach, który nie wszyscy tolerują. By hoja zakwitła, musi być bardzo dobrze doświetlona, ale nie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stojąc natomiast w ciemnym miejscu przestaje rosnąć. W optymalnych warunkach jej pędy mogą osiągać kilka metrów długości.
Przeczytaj także… Dlaczego hoja nie kwitnie?
Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)
Jego liście są barwy ciemnozielonej, owalne, skórzaste i twarde. Kwiatuszki natomiast mają barwę białą, są gwiazdkowate i zebrane są w grona. Roślina najczęściej uprawiania jest na podporach. Może osiągać do 2,5 m długości. Zapach jej kwiatów jest niezwykle intensywny, przypominający zapach konwalii. Roślina nie powinna być przestawiana, źle bowiem znosi zmiany miejsca.
Męczennica błękitna (Passiflora caerulea)
W średniowieczu kwiaty męczennicy skojarzyły się mnichom z koroną cierniową, stąd jej dziwna nazwa. Mają barwę niebieską, białą lub fioletową, w różnych odcieniach. Męczennica zachwyca swoimi kwiatuszkami od wiosny aż do późnej jesieni a jej pędy osiągają około 1 metra długości.
Fuksja (Fuchsia)
Fuksja należy do najobficiej kwitnących roślin dostępnych na naszym rynku. Można kupić ją jako roślinę zwisającą, pnącą lub o wzniesionym pokroju. Dostępność kolorów i odcieni (biel, róż, fiolet, czerwień, purpura) i budowy kwiatostanów (pojedyncze lub złożone) może przyprawić o zawrót głowy.
Latem można ją wynieść w zacienione miejsce na balkonie lub w ogrodzie, ale z końcem letnich miesięcy trzeba fuksję znów przenieść do pomieszczenia, gdyż nie jest w stanie przetrwać niskich temperatur. Roślina wymaga systematycznego zraszania, brak wody powoduje natychmiastowe zrzucanie kwiatów a także sprzyja atakowi przędziorków.
Pnącza liściaste
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
W Polsce bluszcze spotkać można rosnące w warunkach naturalnych, są to rośliny wówczas mrozoodporne. Do uprawy w pomieszczeniach stworzono botaniczne kultywary, które już mrozoodporne nie są. Odmian jest całe mnóstwo. Różnią się barwą liści, wielkością i kształtem. Z samych bluszczów można stworzyć w mieszkaniu egzotyczną dżunglę a każdy będzie inny. Idealnie nadają się do ogrodów wertykalnych albo do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, niekoniecznie pnącymi. Pasują do każdego wnętrza, zarówno tego romantycznego jak i nowoczesnego. Nie mają wielkich wymagań, ale trzeba nauczyć się je racjonalnie podlewać. Jeśli będą miały bowiem za mało wody, ich liście zaczną brązowieć i usychać, przy jej nadmiarze będą żółknąć i opadać.
Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia)
Jak sama nazwa wskazuje jest rośliną o liściach w kształcie rombu, która w swoich naturalnych warunkach dorasta do 3,5 m. Jednak w uprawie domowej takiej długości jej pędy nie osiągają. Liście są bardzo dekoracyjne, błyszczące, barwy ciemnozielonej. Cissus jest łatwy w uprawie i mało wymagający, do tego wykazuje dużą tolerancję dla wszelkich dymów, oparów z kuchni i innych zanieczyszczeń powietrza. Nic więc dziwnego, że jest rośliną bardzo popularną i często uprawianą w domach.
Cissus australijski (Cissus antarctica)
Liście tej odmiany są owalne, mają ząbkowane brzegi i są barwy jasnozielonej. Pnącze to dorasta do 1-2 m wysokości i należy do tych rosnących najszybciej. Można je uprawiać zarówno jako roślinę zwisającą albo na podporach. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe, które ograniczają się w zasadzie do systematycznego, umiarkowanego podlewania, bardzo często jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
Monstera to hit ostatnich lat. I to nie tylko jako roślina ozdobna, uprawiana w domu, ale motyw tapet, zasłon, zastaw stołowych czy ubrań. Nic dziwnego, jest bowiem rośliną niezwykle efektowną. Umiejętnie uprawiana może tworzyć niezwykłe liście, głęboko powcinane i z dziurami. Im więcej światła, tym więcej dziur, nigdy jednak pełne słońce. Liście monstery osiągają do 30 cm długości a pnącze to, o nieregularnym pokroju może dorastać nawet do ponad 2 m wysokości. Z latami roślina wypuszcza boczne, zwisające korzenie co czyni ją jeszcze bardziej egzotyczną. Osiąga duże rozmiary, dlatego powinna być uprawiana w dużych pomieszczeniach.
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Odmiana pnąca filodendrona należy do tych najpopularniejszych. Roślina niezwykle łatwa w uprawie, w zasadzie trzeba tylko pilnować by ziemia nie była przesuszana. Rośnie szybko, łatwo się rozmnaża, wystarczy obcinać końcówkę i wkładać do wody a przy okazji się rozgałęzia i tworzy coraz gęstszy pokrój. Może się piąć po podporze, po kratce, można pod sufitem rozciągnąć żyłkę i z czasem mieć zielony, podwieszany sufit. Roślina o bardzo wielu możliwościach aranżacji. Idealna np. do tworzenia wertykalnego ogrodu.