Azalie – jak o nie dbać by pięknie rosły i kwitły?
Azalie to piękne i chętnie sadzone kwiaty. Jeśli poświęcimy odpowiednią ilość czasu na ich pielęgnację i spełnimy wszystkie ich potrzeby, będą wspaniała ozdobą zarówno mieszkania jak i ogrodu czy tarasu. Jak dbać o azalie by móc cieszyć się ich pięknem i nieziemskim zapachem?
Azalia doniczkowa – jak o nią dbać?
Azalie choć popularne głównie na zewnątrz, coraz częściej trafiają również do doniczek w wnętrzach domów i mieszkań. Prawidłowo pielęgnowana azalia doniczkowa będzie pięknie kwitła całą zimę. Jakie zapotrzebowania ma azalia doniczkowa i jak wygląda prawidłowa pielęgnacja?
Najpopularniejszym gatunkiem azalii doniczkowej jest z pewnością azalia indyjska (Rhododendron indica, syn R. simsii). Może przyjmować formę krzewu (do 60 cm wysokości) lub, prowadzona na jednym pniu, formę drzewka (do 1 metra). Ma pełne kwiaty, nawet do 10 cm średnicy, czasem drobniejsze, z dekoracyjnymi pylnikami. W zależności od odmiany, kwiaty występują w różnych odcieniach różu i czerwieni. Mogą mieć dodatek bieli ( odmiana Inga, Sachnstern), być całkiem białe (Mont Blanc), fioletowe (Flamenco, Eleonore) czy łososiowe (Luntera, Arro). Azalie doniczkowe liście utrzymują przez cały rok – są one gęsto rozmieszczone na gałązkach, drobne, ciemnozielone i bardzo dekoracyjne.
Przeczytaj również… Czy można uprawiać lawendę w doniczce na parapecie?
Jak kupować azalie w doniczce? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając azalię doniczkową w sklepie warto zwrócić uwagę na ogólną kondycję rośliny – czy nie jest podwiędnięta, czy ani liście ani kwiaty nie osypują się. Liście powinny być ciemnozielone i błyszczące, bez przebarwień, plam czy oznak żerowania szkodników. Warto wybrać egzemplarz, który ma więcej pąków niż kwiatów w pełnym rozkwicie. Dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć pięknem i aromatem jej kwiatów.
Pielęgnacja azalii doniczkowej – najważniejsze zasady
Azalia jest dość wymagająca w uprawie domowej, a pierwsze dni i tygodnie po zakupie i przyniesieniu do domu mają ogromne znaczenie na późniejszy rozwój rośliny. Odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje nam coroczne, obfite kwitnienie, warto więc zwrócić uwagę na wymagania domowej azalii.
Stanowisko i podłoże do uprawy azalii w doniczce
Należy pamiętać o tym, że azalia jest rośliną wrzosowatą, oznacza to, że lubi ona glebę o kwaśnym odczynie. Jeżeli mamy w planach przesadzenie azalii do większej czy bardziej dekoracyjnej donicy, warto zaopatrzyć się w podłoże o pH między 3,5 a 5,5.
Stanowisko dla azalii powinno być jasne i nasłonecznione. Zwłaszcza w okresie zimowym roślinie potrzeba jak najwięcej światła aby mogła prawidłowo się rozwijać. Najlepiej będzie rosła na parapecie południowego bądź zachodniego okna. Ważne też, by donica z azalią nie stała w przeciągu, natomiast temperatura powinna być stosunkowo niska – ideałem byłoby, gdyby wynosiła 10 – 12 stopni. Maksymalnie 15. Taka temperatura panuje zwykle tuż przy samym oknie.
Podlewanie azalii doniczkowej
Azalia lubi podłoże wilgotne, ale nie mokre. Jeśli korzenie będą zalane przez dłuższy czas, roślina szybko zacznie gnić. Woda najlepiej bez zawartości wapnia, dobrze aby była wcześniej przegotowana, co pomaga zachować niski odczyn podłoża. W przypadku, gdy zaniedbamy podlewania i azalia zacznie więdnąć, można doniczkę wstawić na 15-20 minut do naczynia z wodą, by podłoże dobrze się nawodniło. Po wyjęciu z naczynia wylewamy nadmiar wody z doniczki.
Azalia bardzo lubi dużą wilgotność powietrza. Dlatego nie należy stawiać jej bezpośrednio w okolicy kaloryfera, a zamiast tego postawić ją na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. W okresie kwitnienia nie należy azalii zraszać, gdyż jej kwiaty mogą się zlepiać i stracą barwę.
Nawożenie azalii w doniczce
W przeciwieństwie do azalii ogrodowej, którą nawozi się dwukrotnie w ciągu roku, azalię doniczkowa należy nawozić regularnie co 2-3 tygodnie. Najlepiej wykorzystać nawóz dedykowany dla azalii lub nawóz dla doniczkowych roślin kwitnących, jednak w drugim przypadku warto zwrócić uwagę na zawartość wapnia w nawozie, żeby nie zmienić pH podłoża. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, żeby przez nawiezieniem azalię podlać. Nawożenie azalii w momencie, gdy podłoże jest suche grozi poważnym przenawożeniem.
Przeczytaj również… Miniaturowe róże w domu
Cięcie i przesadzanie azalii doniczkowej
Do momentu osiągnięcia przez azalię maksymalnych rozmiarów (60 cm w przypadku krzewu i około 1 metra w przypadku azalii szczepionej na pniu), roślinę dobrze jest przesadzać co roku, gdy tylko przekwitnie. Wybieramy wtedy doniczkę o 2 numery większą, nie zapominając o ułożeniu warstwy drenaży na jej dnie. Najłatwiej zaopatrzyć się w podłoże dedykowane dla azalii lub roślin kwasolubnych, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że jego odczyn jest odpowiedni.
Nadmiernie wybujałe gałązki można przyciąć, co z pewnością poprawi gęstość korony. Warto również usunąć przekwitłe kwiaty, w ten sposób azalia nie będzie marnować swoich sił na wzrost ewentualnych nasion
Okres odpoczynku
Po kwitnieniu azalie domowe powinny przejść w okres spoczynku. W tym czasie dobrze jest przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie, jednak dbając cały czas o to, by nie przesuszyć podłoża.