Filodendron czy epipremnum? Jak odróżnić rośliny i jak je pielęgnować?
Epipremnum i filodendron często mylone są ze sobą. Na forach i stronach poświęconych roślinom często można przeczytać, że filodendron pnący to epipremnum zielone lub zwyczajne. Skąd biorą się pomyłki? I jak ich uniknąć?
Epipremnum
Najważniejszą cechą różnicującą epipremnum od innych roślin, z którymi bywa mylony jest fakt, że u epipremnum występują różnice w wyglądzie liści młodocianych i dorosłych. Młode liście mają najczęściej kształt sercowaty i są całobrzeżne, jednak liście dojrzałe często są perforowane lub powycinane – z czasem przypominając liście monstery.
Liście osadzone są na łodydze w sposób dość regularny. Z wiekiem można na niej zauważyć charakterystyczne żebrowanie – jest to cecha charakterystyczna wyłącznie dla epipremnum.
Popularne gatunki i odmiany epipremnum:
- Epipremnum aureum (złociste) – duże zielone liście, które pod wpływem słońca pokrywają się kremowymi lub żółtawymi smugami
- Marble Queen – odmiana o pstrych, żółto – białych liściach
- N’Joy – odmiana o mniejszych ale mocno pomarszczonych liściach
- Neon – liście są jaskrawozielone, niemal neonowo wybarwione
Filodendron
Tak naprawdę prawidłowa nazwa tej rośliny to Philodendron hederaceum, czyli filodendron sercolistny, ze względu na sercowaty kształt liści, jednak akceptowalna jest jego synonim scandens, czyli pnący, ze względu na jego pokrój i charakter wzrostu.
Odmiana Philodendron hederaceum 'Aureum’ często bywa mylona z Epipremnum aureum 'Neon’ ze względu na pnący charakter i podobny kształt liści – zwłaszcza gdy mowa o roślinach młodych, jednak pewne kluczowe cechy pozwalają je odróżnić.
Do najpopularniejszych gatunków zaliczamy:
- Folodenrod pnący – ciemnozielone liście w sercowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach
- Filodenron czerwieniejący – liście bardziej okazałe, strzałkowe o czerwonym zabarwieniu ogonków (odmiana 'Burgundy’ posiada czerwone liście, a 'Red Emerald’ posiada czerwone łuski liściowe i pędy)
Cechy różnicujące filodendrona i epipremnum
Cechą charakterystyczną wszystkich filodendronów jest obecność katafili – łuskowatych, niewielkich w rozmiarze form młodocianych liści, na których końcach czasem można zobaczyć przylistki.
Również kształt liścia pomoże odróżnić od siebie obie rośliny – liście filodendrona charakteryzują się płaską, sercowatą blaszką, która często jest wydłużona na końcu, podczas gdy liście epipremnum są często łódeczkowate, a dodatkowo wygięte ku górze wzdłuż głównego nerwu.
Dodatkową wskazówką może być umiejscowienie blaszki liścia w stosunku do ogonka – liście filodendrona są wyraźnie osadzone na ogonku, podczas gdy u epipremnum ogonki przechodzą bezpośrednio w blaszkę liściową.
Czytaj także: Alokazja – jak odpowiednio uprawiać roślinę w domu?
Uprawa i pielęgnacja filodendrona i epipremnum
Zarówno epipremnum jak i filodendron mają dość skromne wymagania i są super łatwe w uprawie. Z resztą, do niedawna Epipremnum aureum było jednym z najpopularniejszych domowych pnączy! Obydwie rośliny rosną dość szybko i łatwo dzięki nim uzyskać efekt domowej dżungli. Nic dziwnego, że jeszcze niedawno królowały na domowych kwietnikach, a w niektórych domach wiły się na całej długości pomieszczenia.
Stanowisko i temperatura
Zarówno filodendron jak i epipremnum lubią stanowiska jasne lub półcieniste, jednak nie nadają się do życia w pełnym słońcu. W swoich naturalnych środowiskach oba pnącza zwykle otrzymują światło przefiltrowane przez korony drzew i ekspozycja na pełne słońce może doprowadzić do poparzenia liści i w efekcie ich zżółknięciem lub wyschnięciem.
Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku epipremnum o plamistym zabarwieniu liści, mogą one potrzebować nieco więcej światła, żeby prawidłowo się wybarwić.
Ani filodendron ani epipremnum nie potrzebują okresu spoczynku i można uprawiać je przez cały rok w temperaturze 20-25°C.
Podlewanie
Obydwie rośliny mają podobne wymagania również w kwestii podlewania. Żadna z nich nie toleruje przelania, a zalegająca w doniczce woda może być dla nich zabójcza. Obie rośliny podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie, warto też przed podlaniem upewnić się, że podłoże w doniczce przeschło.
Czytaj także: Kroton – tropikalna roślina o barwnych liściach
W zimie dobrze jest zapewnić tym roślinom dodatkowe nawilżenie powietrza – zwłaszcza, jeśli stoją w pobliżu kaloryferów. Żeby zniwelować negatywne skutki suchego od centralnego ogrzewania powietrza, wystarczy postawić obok miseczkę z wodą, która parując, dostarczy dodatkowego nawilżenia.
Warto również co jakiś czas przecierać liście z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki. To pomaga w prawidłowym przeprowadzaniu procesu fotosyntezy i sprawi, że nasze pnącza będą lepiej rosły.
Nawożenie
Oba pnącza należą do roślin intensywnie rosnących, dlatego potrzebują regularnego zasilania w składniki pokarmowe. W okresie od marca do września dobrze jest nawozić do 7-10 dni. Najlepiej sprawdzają się nawozy płynne lub te, które rozpuszcza się w wodzie do podlewania. Można wybrać nawóz uniwersalny do roślin doniczkowych, jednak lepiej sprawdzą się nawozy dla roślin zielonych (np. od firmy Florovit czy Agrecol). Można także zastosować zamiennie biohumus.
Przesadzanie i rozmnażanie
Ze względu na szybki wzrost zarówno filodendron jak i epipremnum muszą być regularnie przesadzane do większych donic. W przypadku młodych roślin, przesadzanie wykonujemy co roku, starsze możemy przenosić co 2-3 lata.
Wieloletnie filodendrony i epipremnum nie potrzebują przesadzania do większych donic, jednak dobrze co 2-3 lata wymienić im podłoże na nowe. Należy pamiętać o tym, że lubią one ziemię próchniczą o pH od 5,7 do 6,8.
Przy okazji przesadzania lub wymiany podłoża, dobrze jest pamiętać o warstwie drenażowe na dnie doniczki, co pozwoli nie dopuścić do przemoknięcia korzeni.
Rozmnażanie obu roślin jest niezwykle łatwe. Najlepiej przeprowadzić je wczesną wiosną. By rozmnożyć filodendrona lub epipremnum, wystarczy uciąć fragment pędy z korzeniami przybyszowymi i kilkoma liśćmi. Niezwykle łatwo ukorzeniają się w wodzie, jednak można ukorzeniać je również w mieszaninie torfu z piaskiem.
UWAGA! Soki zarówno filodenrona jak i epipremnum zawierają kryształki szczawianu wapnia, dlatego podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych należy zachować ostrożność, gdyż może dojść do reakcji uczuleniowej. Soki tych roślin są trujące dla ludzi i zwierząt – ich połknięcie może dać objawy zatrucia, takie ja, ślinotok, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła, bóle brzucha i wymioty. Dlatego do zabiegów pielęgnacyjnych warto zakładać rękawiczki.
fot. główne Epipremnum / depositphotos.com